Vývoj a výroba prototypu
parní kogenerační jednotky
pro kolísavé průtoky páry
s výkonem 100 až 300 kWel

V současnosti je znám fenomén světového významu, který by se dal obecně definovat jako honba za energetickými úsporami a ekonomickou efektivitou. Zmíněné klade důraz na snižování energetických nároků společnosti v rámci zachování myšlenky trvale udržitelného rozvoje a zelené energie. Hledání energetických rezerv ve vlastním energetickém systému a využíváním sebemenších zdrojů energie k transformaci na využitelnou energii daného systému většinou následně směřuje z velké části k nemalým ekonomickým úsporám.

V oblasti výroby elektrické energie není mnoho dostupných produktů , které dovedou přeměnit tepelnou energii na elektrickou energii. Tato transformace energie je v současné době nejvíce využívána a každé zařízení využívající parametry páry pro výrobu elektrické energie má své specifické vlastnosti s danou oblastí použití. V rámci tohoto projektu jsme se snažili oblast použití co nejvíce rozšířit. V době tvorby projektu jsme provedly průzkum trhu, ze kterého bylo možné poměrně přesně specifikovat upotřebitelnost vyvíjeného zařízení nejen na českém trhu. Z ročního objemu poptávek byly určeny procentuální podíly poptávaných zařízení dle výkonosti.

Poptávky po malých jednotkách se pohybovaly okolo 35%, výkony mezi 100 až 200kWel se objevovaly ve 48% a v17% šlo o výkony 200 až 300kWel. Podobná zařízení pracující na principu parního motoru vyrábí německá firma. Toto zařízení má cca 2x vyšší pořizovacím náklady oproti našemu investičnímu předpokladu parní kogenerační jednotky (dále jen PKJ).